Fašiangy skončili, začal pôst – 1. marec 2017

Brazílsky karneval v Rio de Janeiro už utíchol, basa je pochovaná, fašiangy sa skončili. Popolcovou stredou sa začal pôst a obdobie duchovnej prípravy na Veľkonočné sviatky. Veriaci na popolcovú stredu počas bohoslužieb prijali na hlavu znak popola, čo znamená, že majú úmysel pokáním zmeniť svoj život. Pôstne obdobie je časom, keď sa človek musí pozrieť na „röntgenovú snímku“ svojho života. Hlbšie zamyslenie nad sebou nám odkryje pravdivý obraz, akí sme ľudia, akí sme kresťania. Uvidíme to, čo bežne nevidíme a neuvedomujeme si, svoje vnútorné „zlomeniny, opuchliny“, miesta zranené a zasiahnuté hriechom. „Röntgenová snímka“ je potrebná, aby lekár určil diagnózu a stanovil liečbu. Pôstom, modlitbami a skutkami lásky môžeme potom liečiť diagnostikované choré vzťahy, závislosti, neduhy a chyby. Súčasný svet žije v dobe tzv. ošiaľu nevinnosti. Mnohí ľudia si mylne namýšľajú o sebe, že nemajú žiaden hriech, nerobia nič zlé, nepotrebujú preto nič meniť. V skutočnosti však produkujú zlo, ktoré nielen očividné, ale častokrát aj enormné. Je to podobné ako s chorým človekom, ktorý sám seba chce presvedčiť, že je zdravý a nepotrebuje lekára, ani lieky.

Nech je pre nás, hriešnikov, obdobie pôstu príležitosťou uzdraviť svoju dušu, ak je to potrebné, aj zmeniť priority života, napraviť nefunkčné medziľudské vzťahy a priblížiť sa viac k Bohu.